Z wizytą u ojca Mateusza

Z wizytą u ojca Mateusza

10 października br. uczniowie klas IV-VI wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie pięknego renesansowego zamku w Baranowie Sandomierskim. Przechodząc się pięknymi krużgankami i komnatami poznaliśmy historię tej dawnej rezydencji magnackiej.

Następnie udaliśmy się do Sandomierza miasta malowniczo położonego na nadwiślańskiej skarpie. Wizytę w Sandomierzu rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy Świat Ojca Mateusza. Wiele radości i zabawy dostarczyły nam figury woskowe bohaterów znanego serialu oraz serialowe pomieszczenia: kościół Ojca Mateusza, kuchnia Natalii, posterunek Możejki oraz pokój biskupa. Wszyscy chętnie pozowaliśmy do zdjęć.

Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych polskich miast zaczęliśmy dość nietypowo, bo od obejrzenia podziemi Starego Miasta i przejścia Podziemną Trasą Turystyczną. Drążone nawet na 15 metrów głębokości korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich, w których przechowywano towary.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer po mieście i poznawanie urokliwych miejsc Sandomierza. Wraz z panią przewodnik, która wtajemniczyła nas w historię miasta, odwiedziliśmy Bazylikę Katedralną i spacerowaliśmy uliczkami podziwiając Bramę Opatowską, Dom Długosza, Ucho Igielne i Ratusz z zabytkowymi kamieniczkami.

Wycieczkę zakończyliśmy zakupem pamiątek, sandomierskich krówek i wizytą w ulubionej przez dzieci restauracji.

red. E. Padło-Śliwa

O autorze