Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rudka - to polska wieś z tradycjami położona w dolinie Dunajca, na lewym jego brzegu w Kotlinie Sandomierskiej, u progu Pogórza Karpackiego. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1377 r., ale prawdopodobnie osada istniała już w XI wieku. Była własnością klasztoru Benedyktynów z Tyńca. Nazwa wsi wiąże się z występowaniem, wydobywaniem i przetapianiem rudy darniowej. W związku z dogodnymi warunkami uprawy chmielu, obok górnictwa rozwijało się tutaj słodownictwo.

W tej postępowej, wysoce uprzemysłowionej wsi oświata rozwinęła się dopiero pod koniec XIX w. W 1884 r. powstała jednoklasowa szkoła ludowa z jednym nauczycielem. Tak było do I wojny światowej, kiedy to w szkole usadowili się Rosjanie. Zbiegiem lat zwiększała się liczba uczniów w szkole, przybywało wiec klas i nauczycieli tak, ze w roku 1938/39 w sześciu klasach było 241 uczniów. Siedmioklasowa szkoła stała się po ukończeniu II wojny świtowej w roku szk. 1945/46. W związku z reforma oświaty, od 1967 r. była szkoła ośmioklasowa, a wyniku kolejnej reformy od 2000 r. jest sześcioklasowa publiczna podstawowa.

Od początku swego istnienia szkoła posiadała szczupłą jak na potrzeby bazę lokalową. Od jednoizbowego, poprzez dwu- anastępnie w wyniku adaptowania strychu do czteroizbowego budynku. Dlatego w 1966 r. rozpoczęto budowę nowej szkoły, wynajmując w tym czasie dwie sale w remizie strażackiej odległej o około 1 km od budynku macierzystego. Oddanie szkoły do użytku odbyło się w 1971 r. i wtedy na pewien czas zaspokojono sprawy lokalowe, choć już w latach 80 nauka odbywała się na dwie zmiany, przy około 300 uczniach. W ostatnim dziesięcioleciu szkoła wzbogaciła się o sale gimnastyczna, pracownie komputerowa zInternetem.

Zawsze szkoła była i jest centrum szerzenia oświaty, kultury i dobrego wychowania dla wszystkich mieszkańców żyjących w jej obwodzie. Jest szkołą środowiskową, otwartą na potrzeby dzieci, mieszkańców. Do takiej funkcji przyczynili się kierownicy idyrektorzy placówki. Na przestrzeni wieku, byli to następujący ludzie: Wawrzyniec Kalicki pierwszy kierownik, Władysław Zaucha, Ewa Wydro i jej mąż Franciszek - pracowali w okresie międzywojennym i po wojnie, Janina Ejgierd od 1950 r., następnie Stanisław Ćwik, Andrzej Hanusz, Henryk Kalawa, mgr Bogdan Rojek i od 1992 roku do chwili obecnej mgr Barbara Gawlik.

PRZYDATNE LINKI

 

 

 

 

 

 

eTweening

 

LEPSZA SZKOŁA